Klimatyzacja przemysłowa – 8 obaw na temat chłodzenia adiabatycznego rozwianych!
Po wejściu w życie porozumienia paryskiego, fabryki na całym świecie muszą przeanalizować swoje procesy produkcyjne, a wszystko po to żeby zmniejszyć emisję CO2. Chłodzenie adiabatyczne zapewnia przyjazne dla środowiska rozwiązanie w zakresie klimatu wewnętrznego, jednak wiele osób nadal wydaje się mieć co do niego obawy. Większość z nich wynika z niewiedzy lub braku styczności na co dzień z nowoczesnymi systemami klimatyzacji przemysłowej.
W dzisiejszym artykule wymieniliśmy i omówiliśmy osiem najczęstszych nieporozumień dotyczących chłodzenia adiabatycznego. Mamy nadzieję, że dzięki temu ludzie zmienią jego postrzeganie i zobaczą, że to rozwiązanie w przypadku chłodzenia pomieszczeń pomaga nam dążyć do klimatu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.
Obawa nr 1: Chłodzenie adiabatyczne tworzy w pomieszczeniach subtropikalny klimat
Jedną z najbardziej powszechnych obaw związanych z chłodzeniem adiabatycznym na poziomie przemysłowym jest to, że stworzy ono w fabryce subtropikalny klimat wewnętrzny, z wysokim poziomem wilgotności i kondensacją w miejscu pracy i wokół niego. Ta obawa wynika z faktu, że niektóre domowe klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale także nawilżają. Klimatyzatory te pompują nawilżone, schłodzone powietrze przez budynek, ale ponieważ zwykle nie ma wylotu powietrza aby usunąć wilgotne powietrze, wilgoć nie może uciec. W konsekwencji w budynku powstaje wilgoć. Nie ma to jednak miejsca w przypadku przemysłowego dwustopniowego chłodzenia adiabatycznego. Dwustopniowe chłodzenie adiabatyczne działa na zasadzie chłodzenia wentylacyjnego. Świeże powietrze jest wpompowywane w ten obszar, pochłania ciepło, a następnie jest usuwane przez wywiew. W ten sposób wilgoć w powietrzu nie ma szansy gromadzić się w pomieszczeniach.
Obawa nr 2: Chłodzenie adiabatyczne jest nieekonomiczne
Chłodzenie adiabatyczne jest dalekie od nieekonomicznego. W rzeczywistości, chłodzenie adiabatyczne umożliwia znaczne oszczędności energii. Technologia opiera się na naturalnej zasadzie parowania wody w celu schłodzenia świeżego powietrza. Wystarczy 1 kW energii elektrycznej, aby zapewnić do 40 kW mocy chłodniczej. Ten tak zwany EER (współczynnik efektywności energetycznej) – w przypadku tradycyjnych systemów chłodzenia, współczynnik ten jest 10-krotnie niższy. W upalne dni pobór mocy chłodzenia adiabatycznego prawie nie wzrasta i nie ma wysokiej mocy szczytowej. Podsumowując, chłodzenie adiabatyczne zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż chłodzenie mechaniczne.
Niektórzy mogą mieć obawy, że adiabatyczny układ chłodzenia zużywa dużo wody do chłodzenia. Jednak do wytworzenia mocy chłodniczej 695 kW wystarczy jeden metr sześcienny wody.
Obawa nr 3: Chłodzenie adiabatyczne jest drogie
To, że chłodzenie adiabatyczne jest drogie, nie jest prawdą. W rzeczywistości chłodzenie adiabatyczne umożliwia chłodzenie i wentylację dużych budynków fabrycznych przy 80% niższych kosztach niż w przypadku mechanicznego układu chłodzenia. Chłodzenie adiabatyczne jest nie tylko znacznie tańsze w zakupie, ale także oszczędza do 90% mniej energii elektrycznej w stosunku do mechanicznych systemów chłodzenia.
Oczywiście adiabatyczny system chłodzenia wykorzystuje w procesie chłodzenia nie tylko energię elektryczną, ale także wodę. Jednak koszty zużycia wody są minimalne i nie przewyższają ekstremalnych korzyści z kosztów energii elektrycznej.
Obawa nr 4: Chłodzenie adiabatyczne nie jest skuteczne w wilgotnym klimacie
W niektórych krajach tropikalnych klimat jest tak wilgotny, że chłodzenie adiabatyczne nie może zapewnić wystarczającej mocy chłodniczej. W Europie zjawisko to praktycznie nie występuje, tylko na krótko przed lub w trakcie obfitych opadów, co czyni je mniej korzystnymi tylko przez kilka godzin w roku. Ponadto jest tylko kilka wilgotnych dni w roku, w których system adiabatyczny nie może chłodzić tak skutecznie jak robi robi to w normalnych warunkach. Te wilgotne dni występują zwykle wiosną i jesienią, kiedy temperatury są nadal stosunkowo niskie, a wilgotność jest wysoka tylko przez kilka godzin w ciągu dnia. Przez pozostałą część roku chłodzenie adiabatyczne działa jako wysoce efektywne i zrównoważone rozwiązanie w zakresie klimatu wewnętrznego.
Inne regiony, takie jak Dubaj, mają dłuższy okres wilgotny, w którym temperatura wzrasta powyżej komfortowego poziomu. Jednak nawet w tych krajach dwustopniowe chłodzenie adiabatyczne jest skutecznym i trwałym rozwiązaniem. Możesz także zdecydować się na hybrydowy układ chłodzenia. To połączenie dwustopniowego chłodzenia adiabatycznego z mechanicznym układem chłodzenia. W bardziej wilgotne dni można włączyć mechaniczny system chłodzenia, aby zapewnić chłodzenie, podczas gdy dwustopniowy układ adiabatyczny chłodzi pozostałą część roku. W ten sposób możesz skutecznie chłodzić swoją fabrykę przez cały rok bez utraty wielu zalet chłodzenia adiabatycznego.
Obawa nr 5: Chłodzenie adiabatyczne może ochłodzić się tylko do kilku stopni poniżej temperatury zewnętrznej
Rzeczywiście, jeśli na zewnątrz jest 40 ° C, bezpośredni układ chłodzenia adiabatycznego zwykle nie może schłodzić temperatury wewnętrznej do 22 ° C. Wcześniej takie różnice temperatur można było osiągnąć tylko za pomocą ciężkiego mechanicznego układu chłodzenia, co skutkowało niezwykle wysokim zużyciem energii.
Nowa dwustopniowa technologia chłodzenia adiabatycznego umożliwia chłodzenie do 7 ° C głębiej niż stare bezpośrednie układy adiabatyczne. Ma to znaczący wpływ na temperaturę w pomieszczeniu, a dodatkową zaletą jest to, że technologia dwustopniowa zapewnia do 60% mniej wilgoci, tworząc komfortowy klimat w pomieszczeniu.
Przykład: bez efektywnego systemu chłodzenia temperatury w fabryce mogą szybko wzrosnąć od 5 do 10 ° C powyżej temperatury zewnętrznej. Nie tylko z powodu promieniowania cieplnego z zewnątrz, ale także z powodu często wysokiego wewnętrznego obciążenia cieplnego, na przykład systemów produkcyjnych. Dzięki dwustopniowemu systemowi chłodzenia adiabatycznego temperaturę w pomieszczeniu przemysłowym można podnieść do komfortowego poziomu, zwykle około 22 ° C.
Obawa nr 6: Chłodzenie adiabatyczne jest niehigieniczne
Ponieważ chłodzenie adiabatyczne wykorzystuje do chłodzenia świeże powietrze, a powietrze zewnętrzne zawiera wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby, niektórzy uważają, że proces ten jest niehigieniczny. Zwłaszcza, że podkładka, przez którą przepływa powietrze, zamoknie w procesie adiabatycznym.
Większość systemów chłodzenia adiabatycznego ma podkładkę wykonaną z celulozy, która jest oczywiście idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Jednak te wkładki są całkowicie suszone co 24 godziny, co powoduje całkowity szok biologiczny, a wszystko, co zagnieździ się w celulozie, umiera. Podkładki, których Oxycom używa w swoim systemie adiabatycznym, są nie tylko całkowicie suszone co 24 godziny, ale są również wykonane z aluminium zamiast celulozy. Aluminiowe podkładki pokryte są antybakteryjną warstwą jonów srebra, co jeszcze bardziej zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.
Obawa nr 7: Chłodzenie adiabatyczne może powodować infekcję bakterią Legionella
Bakterie Legionella naturalnie występują w glebie i wodzie i mogą powodować straszliwą infekcję płuc, jeśli dana osoba wdycha małe kropelki zanieczyszczonej wody. Bakterie Legionella mogą rosnąć w wodzie o temperaturze od 20 ° C do 50 ° C, zwłaszcza jeśli woda ta jest stojąca. Chłodzenie adiabatyczne działa jak system chłodzenia wyparnego, w którym woda odparowuje i nie rozpyla się. W przypadku niektórych adiabatycznych układów chłodzenia, takich jak te stosowane w wieżach chłodniczych, mogą pojawić się problemy, gdy rozpylają wodę w powietrzu w celu ochłodzenia. Jednak podczas adiabatycznego procesu chłodzenia stosowanego przez Oxycom nie są uwalniane żadne krople ani aerozole. Oznacza to, że nie ma ryzyka legionelli, nawet jeśli bakterie są obecne w wodzie.
Obawa nr 8: Chłodzenie adiabatyczne jest zbyt skomplikowane
Mimo, że chłodzenie adiabatyczne występuje od wieków w swojej najbardziej podstawowej formie, większość ludzi nie jest świadoma możliwości, jakie dają nowe technologie adiabatyczne. Nieznajomość często prowadzi do niechęci z próbowania czegoś nowego. Jednak nasza obecna sytuacja klimatyczna na świecie wymaga od nas spróbowania czegoś innego i znalezienia innowacyjnych sposobów na zmniejszenie naszego śladu węglowego.
Celem Oxycom jest dobór optymalnego rozwiązania dla obiektów przemysłowych. Dysponujemy szeroką gamą narzędzi do precyzyjnego obliczania zewnętrznego i wewnętrznego obciążenia cieplnego budynku, wymaganej wydajności chłodzenia i wentylacji oraz związanych z tym kosztów operacyjnych. Wraz z ekspertami i lokalnym zespołem instalacyjnym ustalamy jak najlepiej i najskuteczniej zintegrować dopływ i usuwanie powietrza z budynków.
Chłodzenie adiabatyczne to zrównoważone rozwiązanie przemysłowe
Podsumowując, praktycznie w każdym klimacie na świecie dwustopniowe chłodzenie adiabatyczne jest odpowiednim rozwiązaniem dla klimatu wewnętrznego. Klimatyzacja przemysłowa tego typu zapewnia ponadto przyjazny dla środowiska sposób tworzenia i utrzymywania zdrowego i komfortowego klimatu w dużych budynkach. W dobie rosnącej troski o środowisko, celem Oxycom jest dostarczenie przyjaznego dla środowiska rozwiązania zapewniającego świeże powietrze w pomieszczeniach, które zapewni ludziom komfort i produktywność każdego dnia w roku. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów!